Neden Mobil Onay Servisi Kullanmalıyım?

16/12/2022 17:46:17

Neden Mobil Onay Servisi Kullanmalıyım?

Günümüzde mobil onay, dijital ortamda birçok alanda kullanılabilen bir sistemdir. Teknoloji çağının getirdiği kolaylıklar herkes tarafından bilinmektedir. Ancak internet birçok dezavantajı da beraberinde getirmiştir. Özellikle dolandırılma riski her zaman karşılaşılabilecek durumların başında gelir. Bu nedenle mobil onay işlemi harika bir buluş olarak hayatımızda yer almaktadır. Yaygınlaşan internet üzeri bankacılık ve alışveriş işlemleri sırasında kullanılan sistemler arasında yer alır. Ayrıca bir siteye üye olurken onay sistemleri devreye girer ve bu sisteme sahip siteler için bu bir güvenlik testidir diyebiliriz.

Mobil onay, kullanımı ile hayat standartlarını yükselten, zamandan tasarruf sağlayan ve hayatı kolaylaştıran teknolojik bir buluştur. Bu sistem anlık olarak sorunların güvenli çözümüne yardımcı olur. Kullanım nedeni güven olan mobil onay işlemi, cep telefonları ile işlerimizi halletmeye başladığımız dönem itibari ile hayatımızda yer almaktadır. Hayatın birçok alanında yer alan sistem; okullarda öğrenciler için sms onay sistemi, veliler için kullanılan onay sistemi olarak bile kullanılmaktadır. Bu ve benzeri daha birçok alanda günlük işlevleri kolaylaştırır.

Mobil Onay Sisteminin Kullanıldığı Alanlar

Mobil onay, dijital platformlarda güvenlik riski olan her alanda kullanılmaktadır. Teknoloji çağının gereksinimi olan mobil onay olmadan güvenli bir ilerleme kaydetmek mümkün değildir. Mobil onay kullanılan alanlardan bazıları şu şekildedir;

  • İnternet üzeri alışverişlerde
  • Site üyelik başvuruları yapılırken
  • Dijital pazarlama işlemlerinin çoğunda

Yukarıda sıralanan alanlarda telefon onay sistemi ile işlem yapmak günlük akışı kolaylaştıran bir uygulamadır. İnternet üzeri işlemlerde yaygın olarak kullanılan mobil onay sisteminde telefonlara gelen onay kodu ile işlemler yapılır. Çoğu kullanıcı bilgilerini vermek istemeyebilir. Özellikle bir kere mahsus gelen mobil onay kodu için alternatif çözümler bulmak mümkündür.

Günümüzde fake numara alma işlemi ile kullanıcılar bu problemlerini halledebilirler. Kullanıcılar cep bankacılığı ve e-devlet gibi ciddi güvenlik gerektiren kişisel bilgilerin olduğu çoğu uygulamayı kendi cep telefonları üzerinden yürütürler. Bu nedenle site üyeliği veya diğer herhangi bir işlem için resmi bilgiler şart koşulmadığı durumlarda, kendinize ait kullandığınız ve banka hesaplarınızın kurulu olduğu telefon numaranız ile işlem yapmak istenmeyebilirsiniz. Bu nedenle şahıslar fake numara alma yöntemini tercih edebilirler. Telefon numarasına gelen doğrulama kodu tek seferlik olduğundan tek kullanımlık fake numara alınarak işlemler devam ettirilir ve son olarak tamamlanır.

Mobil Onay Sisteminin İşleyiş Şekli Nasıldır?

Mobil onay sistemi telefon üzerinden sms yolu ile yapılan bir onay alma işlemidir. Mobil banka ve internet üzeri yapılan birçok işlemde bu onay sistemi kullanılır. Bu sistemde öncelikle cep telefonu numarasının eksiksiz ve doğru bir şekilde verilmesi gerekir. Aksi durumda doğrulama kodu alınamaz ve sisteme doğrulama kodu girilmediğinde işlem ilerlemez. Doğrulama kodu saniyeler içerisinde kullanıcıya ulaştığı için, sisteme aktif telefon numara girilmelidir. Telefona gelen kod ile işleme devam edilir ve sonlandırılır.

İnternet üzeri yapılacak her işlem için şahsi numaranın verilmesi şart değildir. Bu konuda hassas olan kullanıcılar sanal numara kullanarak işlemlerini halledebilirler. Şahsi telefon numaralarının her site ya da her işlem için kullanılması güvenlik açısından kişileri rahatsız edebilir. Bu yöntem tercih edilerek kişisel veriler ekstra korunmuş olur. Mobil onay işlemi güvenlik amaçlı ve kişinin site ile işlem yürüttüğünün ispatı olduğu için, bu işlemler sanal numara ile yürütülebilir. Sanal numara alma yolu ile doğrulama kodu alınarak mobil onayı gerçekleştirilebilir.